Form Doldurun
X
Form Doldurun Sizi Arayalım
Akaryakıt alımları KolayYakıt ile kontrol altında!
bp
sag dönüş
sol dönüş
alt left dön
son

Otobil Sistemi Nedir?

Otobil Sistemi, şirket araçlarının nakit veya kredi kartı kullanmadan sistemde var olan bilgileri sayesinde hızlı ve pratik şekilde yakıt almalarını sağlayan bir uygulamadır. Araca ait tüm bilgiler elektronik ortamda saklanır. Ayın belirli dönemlerinde müşterilere raporlama yapılır. Bu sistem sayesinde şirketler, tüm araçların yakıt kontrolünü zaman ve işgücü harcamadan kolaylıkla yapabilir.

Otobil Üniteleri Nelerdir?

1. Halka Tipi Ünite / Fuelopass

Halka Tipi Ünite, özel olarak programlanarak araçlara monte edilir. Bu sistem şirket araçlarında yaygın olarak kullanılır. Üzerinde Halka Tipi Ünite bulunan araçlar akaryakıt istasyonuna gittiğinde sistem aracı otomatik olarak tanır. Bu sistem sayesinde araçlarda akaryakıt limitlendirmesi yapmak mümkündür. Akaryakıt faturaları, ayın belli dönemlerinde şirketlere otomatik olarak gönderilir.

2. Bireysel Kullanıcı Ünitesi: Anahtarlık

Anahtarlık, pompa makinesine monte edilmiş anten ile iletişime geçerek, araç hakkındaki tüm bilgiler otobil istasyon kontrol ünitesine gönderilir. Akaryakıt alım işlemi bu şekilde kolayca yapılır.

İstasyon Üniteleri

1. İstasyon Bilgi Kontrol Ünitesi (İBKÜ)

Sistemdeki araç bilgilerini karşılaştırır ve akaryakıt dolumunun başlaması için onay verir. Satış bilgilerini sisteme kaydederek rapor olarak düzenler ve ilgili yerlere aktarır.

2. Pompa Tabanca Anteni

Pompa tabancasına takılan elektromanyetik halka, aracın yakıt deposuna monte edilen depo anteni ile elektromanyetik iletişim sağlar. Araç bilgileri İstasyon Bilgi Kontrol Ünitesi’ne (İBKÜ) aktarılır ve eşleşme durumunda aracın yakıt dolum işlemi başlatılır.

3. Yetki Kumandası

Sistemin dahil olduğu tabancanın sistem dışı akaryakıt ikmali yapabilmesi için sistemi devreden çıkarır.

5. Yazıcı

Dolum işlemi tamamlandıktan sonra müşteriyi bilgilendirme amaçlı hazırlanan fiş, yazıcı tarafından çıkarılır. Bu fiş, irsaliye veya fatura yerine geçmez, sadece bilgilendirme amaçlıdır.