Yaz aylarında neden kış lastiği kullanmamalıyız?

 

Biliyoruz ki bir sürücü için güvenlik her şeyden önce geliyor. Peki araç satın alırken gösterdiğiniz özenin aynısını lastik değişiminde de gösteriyor musunuz? Araç sahiplerinin bir kısmı yaz aylarında kış lastiği kullanılır mı yoksa kullanılmaz mı sorusuna net bir cevap arıyor; bir kısmı ise yıl boyunca kış lastiği kullanarak yakıt tasarrufu elde edebileceğini düşünüyor. Bu yazımızda mevsime göre lastik değişiminin önemi nedir, yazın kış lastiği kullanmak doğru mu ve  yaz lastiği hangi ayda takılır gibi soruların yanıtlarını bulacaksınız. 

 

Yaz aylarında kış lastiği kullanılır mı?

 

Zaman zaman şöyle bir düşünceye kapılabilirsiniz: “Zorlu kış koşullarına dayanabilen bir lastik, neden yaz sıcaklarının da üstesinden gelemesin ki?” Maalesef bunun doğru bir varsayım olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü araç lastikleri tasarlanırken belirli sıcaklık aralıkları göz önüne alınıyor. Ayrıca yaz mevsiminde kullanılan kış lastiğinin direksiyon hassasiyetini büyük oranda azalttığını gösteren araştırmalar var. Bu da aslında yaz aylarında kış lastiği kullanılır mısorusunun cevabını net bir şekilde ortaya koyuyor. Öte yandan sıcak havalarda kış lastiklerinin yaz lastikleri kadar iyi bir performans sergilemediğini de ekleyelim. Kısacası mevsime uygun lastikler kullanarak hem sürüş güvenliğinizi artırmanız hem de aracınızın lastiklerinin çabuk aşınmasına engel olmanız mümkün.

 

Yazın neden kış lastiği tercih etmemelisiniz?

 

Gerek güvenlik gerekse ekonomik kazanç bakımından mevsime uygun lastik kullanmak oldukça önemli. Yaz lastikleri, hava sıcaklıkları 7°C'nin üzerine çıktığında optimal performans özellikleri sunacak şekilde tasarlanıyor. Kış lastikleri ise daha soğuk ortamlar, kaygan zemin, kar ve buz gibi daha çetin hava şartları için optimize ediliyor. Yaz mevsimine gelindiğinde hala kış lastiği kullanmayı sürdürürseniz lastikleriniz hızla aşınma eğilimi gösterecektir. Kış lastikleri, yapıları gereği yüzeye daha çok tutunduğundan aracınızın güç ve yakıt tüketimini de artıracaktır. Daha da önemlisi yazın kış lastiği kullanmak fren mesafesinin uzamasına neden oluyor. Kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulma hatta takla atma riskini dahi ortaya çıkarabiliyor. İşin bir de konfor tarafı var tabii. Kış lastikleri yapısı ve üretiminde kullanılan malzemenin özelliği nedeniyle yaz lastiklerine kıyasla daha fazla ses çıkarmaya meyilli oluyor. Dolayısıyla yaz aylarında kış lastiği kullanmak gürültüyü artırıyor. Eğer sürüş güvenliğinizi tehlikeye atacak deneyimler yaşamak istemiyorsanız lastik değişimi konusunda titiz davranmanız en doğrusu. 

 

Yaz lastiği hangi ayda takılır? 

 

Hava sıcaklıkları 7°C'nin üzerinde seyretmeye başladığında yaz lastiklerine geçilmesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre 1 Nisan itibarıyla kış lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirebilirsiniz. Türkiye genelinde ortalama hava sıcaklıkları bölge bölge farklı seyrettiğinden 1 Nisan sonrasında bile kış lastiği kullanımına devam edilebiliyor. Yaz lastiği hangi ayda takılır sorusunu yanıtlamışken kış lastiğinin takılma zamanını belirtmeden de geçmeyelim. Kış lastikleri 1 Aralık’tan itibaren kullanılmaya başlanıyor. Özellikle ticari araç kullanıcısıysanız bunun yasal bir zorunluluk olduğunu unutmayın.

 

Yılda iki defa lastik değiştirme gerekliliğini ortadan kaldıran dört mevsim lastikleri de tercih edebilirsiniz elbette. Ancak dört mevsim lastikler her ne kadar yaz ve kış standartlarına uygun biçimde üretilmiş olsalar da, yaz lastiklerine nispeten daha fazla yakıt tüketirler ve iyi bir kış lastiğinin gösterdiği performansı gösteremezler; bizden söylemesi...

 

Kış lastiği nasıl saklanmalı?

Kış lastiğinizi kullanmadığınız zamanlarda onları nasıl muhafaza edeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Hamurunun oksitlenmemesi ve lastikte çatlak oluşmaması için nemli ortamda depolamamaya özen göstermelisiniz. Depolama öncesi lastiklerinizi temizlemeniz, lastik hamuruna uygun bir alanda saklamanız ve her birini doğru yönde yerleştirmeniz kış lastiklerinizi ideal şekilde korumanıza yardımcı olacaktır. Erken aşınmayı önlemek adına yılda bir defa lastik rotasyonu yaptırmayı da ihmal etmeyin. Keyifli sürüşler!