Yakıt tasarrufunu artıracak 5 püf noktası

Otomobil sahiplerini araç kullanırken dikkatli davranmaya iten konuların başında kuşkusuz yakıt tüketimi geliyor. Yakut tasarrufu özellikle yoğun bir şekilde araç kullanan sürücülerin hayli kafa yorduğu bir konu. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını da düşününce tüketicilerin tercihlerini en az yakan araçlardan yana kullanmak istemeleri oldukça doğal. Peki bu yaklaşım yakıt tasarrufu sağlamak adına tek başına yeterli mi? Sürücülerin yakıt tüketimine katkı sağlamalarının en etkili yolu esasen bilinçli araç kullanmaktan geçiyor. Bu yazımızda yakıt tüketimini belirli bir seviyenin altında tutarak uzun mesafeler katetmenize yardımcı olacak bazı püf noktalarını sıraladık. Siz de yakıt harcamalarınızı minimuma indirmek için çıkış yolları arayan sürücülerdenseniz, araç kullanırken alacağınız birtakım önlemlerle masraflarınızı azaltabilirsiniz.

 

1. Ani kalkış ve yüksek hızdan kaçının

Yakıt tasarrufu sağlamanızın en kolay yolu hızınızı korumaktır. Aracınızın hızı ne kadar artarsa yakıt tüketiminiz de o derece artış gösterir. Birden gaza yüklenmektense kademeli bir biçimde hızlanırsanız gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Bilmelisiniz ki ani kalkış ve hızlanma, ekonomik sürüş teknikleri açısından, yapılmaması gerekenler listesinde yer alıyor. Bugün artık çoğu otomobilde bulunan hız sabitleyici (cruise control) sistemler sayesinde seyir hızınızı istediğiniz seviyede tutabilmeniz mümkün. 

 

2. Freni doğru kullanmaya gayret gösterin

Araç kullanırken yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyen tek faktör ani kalkış ve hızlanmalar değil. Hızınızı yavaş yavaş artırmanız gerektiği gibi acil durumlar dışında ani fren yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor. Güvenliği ön planda tutarak, yol durumu ve trafik koşullarının elverdiği ölçüde, frene basmaktan çok gaz kesmek suretiyle yavaşlayabilirsiniz. Böylelikle aracınızın fren balatasının kullanım ömrünü uzatmış ve yakıt sarfiyatını yaklaşık %20 oranında azaltmış olursunuz.

 

3. Aracınızın yükünü azaltın

Aracınız ne kadar hafif olursa o kadar az yakıt tüketir. Eğer bagajınızda ihtiyacınız olandan fazla eşya/yük bulunuyorsa bunları başka bir yerde depolamayı düşünebilirsiniz. Öte yandan araç üstü port bagaj ve bisiklet taşıyıcı gibi aparatlar da aracın dışındaki hava akışını etkileyerek aerodinamik direncin artmasına sebep olur. Bu da motorunuzun daha çok enerji harcayıp daha fazla yakıt tüketmesine yol açar. Söz konusu donanımları sadece gerekli olduğu zamanlarda kullanarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. 

 

4. Klima kullanma alışkanlığınızı gözden geçirin

Araştırmalara göre sıcak ya da soğuk üflemesi fark etmeksizin klima, bir aracın yakıt tüketimini %3 ila %20 oranında artırıyor. Klima kullanımı aracın yaşına, boyutlarına ve motor gücüne bağlı olarak değişse de ihtiyacı olan enerjiyi motordan aldığı için yakıt verimliliğini doğrudan etkiliyor. Özellikle yoğun trafikte, sıklıkla dur-kalk yaptığınız anlarda klima kullanmak yerine camları açabilirsiniz. Bununla birlikte aracınızı çalıştırır çalıştırmaz klimayı açma alışkanlığınızı değiştirerek de ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

 

5. Lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin

Gerek ekonomik gerekse güvenli sürüş teknikleri kapsamında es geçilmemesi gereken bir diğer nokta ise lastiklerin hava basıncının her zaman ideal seviyede bulunduğundan emin olmak. Otomobil üreticilerinin önerdiği değerler doğrultusunda, düzenli aralıklarla lastiklerinizin hava basıncını kontrol ederek ve mevsime uygun lastikler kullanmaya özen göstererek kayda değer ölçüde yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

 

Kaliteli yakıt seçiminden periyodik bakımlara, vites kullanımından yağ ve hava filtrelerinin temizliğine kadar göz ardı edilmemesi gereken daha pek çok husus var. Basit ama etkili bu yöntemlerle hem ekonomik açıdan tasarruf edebilir hem de doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayın; yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız en az yakan araçlara yönelmenin yanı sıra emniyetli ve ekonomik sürüş tekniklerini benimsemeniz de uzun vadede lehinize olacaktır.