Yakıt filtresi nedir ve ne zaman değiştirilmelidir? 
Yakıt filtresi temel olarak depodan gelen yakıtın temiz ve güvenilir bir şekilde motora ulaşmasını sağlıyor. Yakıt kullanımının daha güvenli olması açısından büyük önem taşıyan yakıt filtreleri, yakıt tasarrufu sağlamanın yanı sıra motorun uzun ömürlü olmasına da yardımcı oluyor. Bu nedenle sürücüler, her araçta bulunması gereken ve en önemli parçalar arasında yer alan yakıt filtresi hakkındaki detayları merak ediyor. Yakıt filtresi nedir? Ne işe yarar? Yakıt filtresi ne zaman değişir ve nasıl değiştirilir? Tüm soruların cevabı yazımızda.

Yakıt filtresi nedir ve ne işe yarar? 
Yakıt filtresi, gerek motor ömrü gerekse güvenli yakıt kullanımı için önemli parçalar arasında yer alıyor. Her araçta bulunması zorunlu olan bu filtreler yakıtın motora pompalanması sırasında üstüne düşen görevi yerine getiriyor. Aracın deposunda bekleyen yakıt, araç çalıştığı sırada pompalanıyor ve pompalanıp filtreden geçerek temiz bir şekilde motora ulaşıyor. Ayrıca filtre, yakıtta yer alan tortuların ve benzer maddelerin ayrışmasına ve yakıtın temiz bir şekilde enjektörlere ve motora ulaşmasına olanak sağlıyor. Bu sayede yakıt tüketimi daha güvenilir bir hale geliyor. Özellikle bu filtre sayesinde motorun tıkanması ve bozulması büyük oranda engelleniyor. Bu da hem motorun kullanım ömrünü uzatıyor hem de aracın daha yüksek performans göstermesine olanak tanıyor.  

Yakıt filtresi ne zaman değişir? 
Yakıt filtresi nedir sorusunun yanı sıra ne zaman değişeceği de sürücüler tarafından merak edilenler arasında. Diğer araç ve motor parçalarına göre yakıt filtrelerinin değişimi biraz daha farklı zaman aralıklarında yapılabiliyor. Yakıt filtresi ne zaman değişir sorusunun cevabı ise aracın tükettiği yakıt türü ve miktarına göre değişiklik gösteriyor. Bunun sebebi yakıt filtresinin hem dizel hem de benzinli araçlarda kullanılabilmesi. İki yakıt türünü de temizleyebilen bu filtrenin belirli periyotlarla değiştirilmesi motor sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Benzinli araçlarda 20 ila 30 bin km’de bir değişmesi gereken yakıt filtresinin, dizel araçlarda 15 ila 20 bin km arasında değişmesi gerekiyor. Dizel araçlardaki yakıt filtresinin benzinli araçlara göre daha sık değişmesinin sebebi ise benzinin dizelden daha akışkan olması. Ayrıca bu aralıkların standart kullanımlar için geçerli olduğunu da belirtelim. Yakıt filtresinin bu km aralıklarının dışında değişebilmesi de mümkün. Kullanılan yakıtın kalitesi de yakıt filtresinin tıkanmasına ve bu nedenle daha erken değişmesine sebep olabiliyor. 

Yakıt filtresi nasıl değiştirilir? 
Yakıt filtresi nedir? Yakıt filtresi ne zaman değişir gibi soruların yanı sıra bu filtrenin nasıl değiştirileceği de merak edilenler arasında. Yakıtın daha temiz ve güvenli bir şekilde motora ulaşmasını sağlayan bu filtreyi değiştirebilmek için öncelikle filtrenin nerede olduğunu tespit etmek gerekiyor. Yakıt filtresinin yeri ise araçtan araca değişiklik gösterebiliyor. Kaportayı açtığınızda yakıt pompasını ve hortumunu takip ederek filtreye ulaşabilirsiniz. Yakıt filtresinideğiştirmek için ayrıca aracın şasi numarasına uyumlu yeni bir filtre almanız gerekiyor. Ardından eski filtre sökülerek yerine yenisi takılıyor. Bu parçanın değişimi genellikle servisler ve oto tamircileri tarafından yapılıyor.