Uzun yol öncesi araç bakımı ve kontrolleri 

Gerek tatil gerek iş gerekse özel amaçlarla ihtiyaçlarımız doğrultusunda zaman zaman hepimiz uzun yola çıkıyoruz. Eğer otomobilimiz varsa daha konforlu ve eğlenceli bir ulaşım için toplu taşıma yerine kendi araçlarımızı tercih ediyoruz. Peki araçlarımız uzun yola hazır mı? Uzun yola çıkmadan önce araç yaz bakımı yapılması gerekiyor mu? 

Sürücüler genelde uzun yola kendi aracıyla çıkmak ve şahsi otomobiliyle seyahat etmek ister. Ve tıpkı sürücü ve yolcular kadar araçların da uzun yola hazırlanması gerekir. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce araç bakımıyapılmalıdır. Yola çıkmadan önce bakımı ve kontrolleri yapılmayan araçlar, birçok arızaya sebebiyet verebilir. Bu da hem iş seyahatlerinin hem de tatil amacıyla çıkılan eğlenceli yolculukların yarıda kalmasına neden olabilir. Dolayısıyla uzun yol için araç bakımı ve kontrolleri aksatılmaması gereken konular arasında yer alır. Peki uzun yola çıkmadan önce araç bakımı nasıl yapılır? Uzun yol öncesi otomobili kontrol etmek neden önemlidir? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz. 

Uzun yola çıkmadan önce araç bakımı nasıl yapılır? 

Uzun yol için araç bakımı, otomobili oluşturan parçaların ve genel olarak otomobilin kontrol edilmesi anlamına gelir. Otomobil servisleri ve uzman tamirciler tarafından yapılacak olan kontroller doğrultusunda arızalı ya da arıza çıkarmaya müsait olan parçaların bakım işlemleri yapılır. Ayrıca araç yaz bakımı, aracınızın sıcak havalara ve uzun yola dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Peki araç bakımı nasıl yapılır? İşte araç bakımına dair, önemli birkaç ipucu:  

1. Rutin kontrollerinizi aksatmayın

Araçlar, sadece uzun yol öncesinde değil belirli aralıklarla rutin bakımlara da ihtiyaç duyar. Rutin kontroller genellikle aracın basit ama önemli parçalarını kapsar. Bakım işlemi sürüş güvenliğinizi ve yolculuğunuzun daha keyifli geçmesini sağlar. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce araç bakımı yapılırken rutin kontroller de gerçekleştirilir. Rutin kontrol kapsamında bakılacak parçalar arasında sinyaller, farlar, havalandırma, klima, silecekler ve basit motor parçaları yer alır. 

2. Araç sıvılarını kontrol etmeyi unutmayın

Uzun yolda ve sıcak havada aracınızın hararet yapmaması ve motorun zarar görmemesi için soğutucu motor sıvısı, yağ durumu, şanzıman sıvıları ve cam sıvılarını kontrol etmeyi unutmayın. Araç yaz bakımı içerisinde de yer alan bu kontroller, araç motorunun daha yüksek performans göstermesine de imkan sağlar. 

3.
 Olmazsa olmaz: Tekerlek kontrolü

Aracın yol ile bağlantısını oluşturan parçalar tekerlek ve lastiklerdir. Tekerleklerin uzun yolda sorun çıkarması mümkündür. Bu nedenle uzun yol için araç bakımı sırasında tekerlekleri unutmayın. Yanınıza yedek lastik ve değişim kiti almayı da ihmal etmeyin. 

4. Frenler için servise gidin

Frenler hem kısa mesafelerde hem de uzun yolda güvenliğiniz için en can alıcı parçalar arasında yer alıyor. Bu nedenle uzun yola çıkmadan önce araç bakımı sırasında frenleri mutlaka kontrol ettirin. Fren bakımının doğru ve profesyonel bir şekilde yapılması için servislerden destek alın.

5. Akünün durumu fazlasıyla önemli

Araçlarda birçok elektrik aksamı aküye bağlı. Bu sebeple akünün arıza yapması ya da bitmesi aracınızın yolda kalmasına sebep olabilir. Araç yaz bakımında akülerinizi kontrol ettirmeyi asla ihmal etmeyin. Gerekiyorsa yeni akü alın ve sonrasında yola çıkın. 

Uzun yol için araç bakımı yaparken en çok dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar. Ancak bakım ve kontroller yalnız bunlarla da sınırlı değil. Araç sigorta belgeleri, ruhsat, ehliyet, temizlik ve acil yardım ekipmanları gibi unutmamanız gereken küçük detaylar da var. Bunları da kontrol ettikten sonra gönül rahatlığıyla uzun yola çıkabilirsiniz.