Şirketinizin yakıt giderlerini azaltacak 4 ipucu

Şirketlerin yakıt giderleri diğer tüm kalemler gibi günbegün artıyor. Ve bu önüne geçilemez durum üretim maliyetlerinden satış rakamlarına işletmelerin tüm ticari faaliyetlerini etkiliyor. Hal böyle olunca KOBİ'lerden büyük ölçekli uluslararası kuruluşlara kadar her işletme, yakıt giderlerini azaltmanın akılcı yollarını bulmaya çalışıyor. Benzin, LPG ya da dizel; filonuzda hangisini kullanıyor olursanız olun yakıt tasarrufu yapmayı hedeflediğiniz bir gerçek. Üstelik yakıt tasarrufu şirketinizin bütçesi kadar dünyayı ve geleceğimizi de koruyor. Ayrıca ülkemizin petrol tüketiminin yalnızca %7'sini yerli üretimden karşıladığını, %93'ünü ise ithal ettiğini düşünürsek yakıt tasarrufu yapmak dolaylı yoldan ülke ekonomisine katkıda bulunmanızı da sağlıyor. Peki şirketinizde araç yakıt takibi yaparak, basit önlemler alarak ve araç kullanım alışkanlıklarınızı değiştirerek %15 oranında yakıt tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte şirketinizin yakıt giderlerini azaltacak pratik ve etkili 4 ipucu. 

Araç kullanım alışkanlıklarınızı değiştirin

Ne yaparsanız yapın eğer araç kullanımını yakıt tasarrufu sağlayacak şekilde değiştirmiyorsanız tüm çabalarınız boşa gidecek demektir. Dolayısıyla gerek siz gerekse filonuzda görev yapan sürücüler akılcı araç kullanımına özen göstermeli. Sürücüler aracını iyi tanımalı, doğru viteste ve mümkün olduğunca sabit hızda yol almalı; gereksiz frene basmaktan, dur-kalk yapmaktan ve aracı uzun süre rölantide bekletmekten kaçınmalı.

Araç bakımına ve teknik detaylara dikkat edin

Yakıt tasarrufu motor ve araç bakımıyla yakından ilgili bir konu. Araçlarınızın rutin bakımlarını zamanında yaptırarak şirketinizin yakıt giderlerini neredeyse %30 oranında azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Yakıt sızdırması, özellikle belli bir yaşın üzerindeki araçlarda sıkça karşılaşılan bir durum. Yakıt ve hava filtresinin sık sık kontrol edilmesi ve gerekirse yenilenmesi de yakıt tasarrufu açısından oldukça önemli. Ayrıca lastik basıncının düşük olması tekerleğin gereğinden fazla dönmesine dolayısıyla yakıtınızın hızlı bitmesine yol açar. Tüm bunların yanı sıra aracın ağırlığı, depo kapağının sıkı kapatılmaması ve camlar açık yol alınması da yakıt tüketimini artırır. Bu nedenle özellikle araç filosuna sahip şirket ve KOBİ'lerin hem kullanım hem de teknik konularda sürücülerine gerekli eğitimleri vermesi ve sonrasında denetimlerle süreci kontrol etmesi, yakıt giderlerinin azaltılmasında atılabilecek en doğru adımdır. 

Araç takip sistemi kullanın

Veriler, araç yakıt takibi ve araç takip sistemi kullanan şirketlerin yakıt giderlerinin %15 ila %20 oranında azaldığını ortaya koyuyor. Araçlarınızın nerede olduğunu, rotasında yol alıp almadığını anlık olarak kontrol edebileceğiniz şirket araç yakıt takibi ve araç takip sistemi sayesinde iş harici kullanımları önleyebilir; yakıt tüketimini anlık olarak görüntüleyebilir, dilediğiniz anda detaylı rapor alarak giderlerinizi detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. BP Taşıtmatik'in şirket araç yakıt takibi sistemi işte tam da bunun için tasarlanmış bir hizmet. Siz de BP Taşıtmatik'in teknoloji tabanlı sistemi sayesinde tüm bu hizmetlerden tek tuşla yararlanabilir, ayrıca muhasebe ve idari süreçlerinizi sadeleştirerek nakitten olduğu kadar vakitten de tasarruf edebilirsiniz.

İndirim ve kampanyalardan yararlanın

Eğer araç filonuz 7/24 yollardaysa, yakıt giderleriniz şirket giderlerinizin önemli bir kısmını oluşturuyorsa akaryakıt markalarının, bankaların, araç takip ve taşıt tanıma sistemleri konusunda hizmet aldığınız şirketin sunduğu avantaj ve indirimlerden mutlaka yararlanmalısınız. Anlaşma sağladığınız şirket araç yakıt takibi ve araç takip sistemi şirketinin mikro işletmeler ve KOBİ'ler için düzenlediği yakıt kampanya ve indirimleri sayesinde siz de satmak bir yana alırken kazanabilirsiniz.