Periyodik araç bakımı nasıl yapılır? 

 

Hayatımızda vazgeçilemez bir yere sahip olan ulaşım deyince akla ilk olarak yaşam konforumuzu önemli ölçüde artıran otomobiller geliyor. Her sürücü, sahibi olduğu aracın uzun vadede sorunsuz çalışmasını ve performansının daima ilk günkü gibi olmasını ister. Fakat zamanla aşınma, arıza ve parça değişimi gibi süreçler kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle periyodik araç bakımının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Peki periyodik bakım nedir, neden aracınıza bakım yaptırmalısınız; düzenli kontroller aracınızın ömrünü uzatma konusunda ne denli etkili? Yazımızda, periyodik bakım faaliyetleriyle ilgili tüm bu soruların yanıtlarını bulacaksınız. 

Periyodik bakım nedir ve neden önemlidir?

 

Aracınız için periyodik bakım yaptırmanın ne kadar önemli olduğuna değinmeden önce periyodik bakım nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Periyodik araç bakımı kısaca motorlu taşıtların belirli aralıklarla kontrolden geçirilmesini ifade eder. Bu kontrollerde zaman içinde işlevini doğru biçimde yerine getiremeyip eskiyen parçalar onarılır veya yenileriyle değiştirilir. Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmak, gelecekte öngörülemeyen ciddi arızalar yaşamamanızı ve dolayısıyla ciddi masraflarla karşı karşıya kalmamanızı sağlar. Otomobilinizin güvenliğini, performansını ve dayanıklılığını en iyi şekilde muhafaza etmenize yardımcı olur.

 

Peki periyodik araç bakımı neden önemlidir? Normal kullanım şartları gözetildiğinde araçların ekonomik ömürlerinin (motor, lastikler, km ömrü vs.) ortalama 10 ila 15 yıl arasında olduğu söylenir. Bu süreyi aslında sürücünün aracına gösterdiği özenin, kullanım şeklinin ve periyodik bakımlarına verdiği önemin belirlediğinin altını çizmekte fayda var. Aracınızın bakımlarını, satın aldığınız ilk günden başlayarak aksatmamanızın size hem güvenlik hem de maddi açıdan hatırı sayılır bir getirisi olur. Aksi halde sürüş güvenliğinizi tehlikeye atabilir ve bütçenizi zorlayacak arızalarla karşılaşabilirsiniz.  

 

Periyodik bakım çizelgesi şart

 

Çoğu bakım ve kontrolde tamirci yahut uzman desteğine gereksinim duyabilirsiniz ancak aracınızın düzgün çalıştığından emin olmak için motor ustası olmanız gerekmiyor. Otomobilinizin ihtiyacı olan temel şeyleri ve periyodik araç bakımının ne sıklıkla yapılması gerektiğini bilmeniz yeterli. Bu noktada da devreye kullanım kılavuzu giriyor. 

 

Tüm araçlarda bir kullanım kılavuzu, o kılavuzun içeriğinde de üretici firmaların belirlemiş olduğu periyodik bakım çizelgesi bulunur. İşe ilk olarak bu çizelgeyi inceleyerek başlayabilirsiniz. Bu çizelge sayesinde aracınızın hangi tip bakımlarının hangi zaman aralığında yapılması gerektiğini öğrenmeniz ve söz konusu bakımların maliyetinin aşağı yukarı ne olacağını kestirmeniz mümkün. Aynı zamanda aracınızı yetkili servise her götürdüğünüzde önceden yapılmış olan bakımlar baz alınır ve böylelikle bakım takviminin belirlenmesi çok daha kolay hale gelir. Şayet basılı kullanım kılavuzunuz yoksa çevrimiçi ortamlardan elektronik sürümünü temin edebilir ya da yetkili satıcınızdan talepte bulunabilirsiniz. 

Genelde üretici firmalar her 10 bin km’de bir periyodik araç bakımı yapılmasını öneriyor olsa da periyodik bakım süreci aracın modeline, markasına, yaşına, kilometresine ve yakıt cinsine göre farklılık gösteriyor. Örneğin benzinli ve dizel araçlarda kimi parçalar her 10 bin km’de bir değiştirilirken kimileri 50 bin km’nin ardından yenileniyor. Siz de üretici firmaların tavsiye ettiği periyodik bakım çizelgesine uyarak aracınızın bakımlarını rahatlıkla yaptırabilirsiniz. 

 

Periyodik bakım neleri kapsar?

 

Periyodik bakım; motor yağı, hava ve yağ filtresi, sıvılar, fren, lastikler, far ve aydınlatmalar, akü, klima, buji, triger kayışı, egzoz ve şanzıman gibi aracınızın doğru çalışmasını sağlayan bileşenlerin tümünü kapsar. Periyodik araç bakımıyla bu bileşenlerin tümü ayrı ayrı analiz edilir, temizlenir veya yenilenir. Bu, aracınızı bakıma her götürdüğünüzde parçalarının değişeceği anlamına gelmiyor tabii. Yalnızca ileride sorun yaratacağı öngörülen, kritik durumdaki parçalar değiştiriliyor. 

Hem güvenli sürüş keyfini yaşamak hem de aracınızdan maksimum verim alabilmek için bakımlarını muhakkak önemsemelisiniz. Bildiğiniz üzere otomobiller birbiriyle uyum içinde çalışan binlerce parçadan oluşuyor. Herhangi birinde çıkabilecek ufak bir sorun dahi bütün işleyişi doğrudan etkileyebiliyor. Dolayısıyla aracınızın periyodik bakımlarını mutlaka zamanında ve eksiksiz olarak yaptırmalısınız. Unutmayın; periyodik araç bakımı hem can güvenliğinizi artırır hem de aracınızın ömrünü uzatır. Bizden söylemesi...