Son dönemin en popüler araç teknolojileri arasında otonom sürüş sistemi de yer alıyor. Otonom araçlar her geçen gün daha fazla otomobil sever tarafından tercih ediliyor. Günden güne gelişen ve yenilenen otonom sürüş, sürücülere büyük oranda kolaylıkla sağlıyor ve otomobilleriyle yapacakları seyahatleri daha keyifli bir hale getiriyor. Peki otonom sürüş nedir? Otomatik sürüş sistemi ne işe yarar? Otonom sürüş seviyeleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını kısaca özetledik. 

Otonom sürüş nedir? Ne işe yarar? 
Otonom sürüş teknolojisi yeni modellerin neredeyse ayrılmaz bir parçası haline geldi. Birçok marka tarafından geliştirilen bu teknoloji, her otomobil modelinde kullanıcılara farklı bir seviyede sunulabiliyor. Yeni araç satın almak isteyen otomobil severlerin karşısına otomatik sürüş sistemi bulunan pek çok marka ve model çıkıyor. Bu da ister istemez sürücülerin aklına otonom sürüş nedir sorusunu getiriyor. Otonom sürüş, "cruise control" yani seyir kontrolü sisteminin temel alındığı ve otomobilin engeller karşısında sürücü kontrolü olmadan hareket edebilmesini sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji, bir otomobilin nasıl yol alacağına genelde kendi başına karar verebilmesine ve sadece belirli noktalarda sürücü desteği alarak hareket etmesine olanak sağlıyor. Bununla birlikte yeni nesil otonom araçlar, herhangi bir şekilde sürücü desteğine gerek kalmaksızın doğru bir şekilde hareket edebiliyor. Bu yeni nesil teknoloji sayesinde çevrelerinde bulunan her türlü engeli algılayabiliyorlar. Şeritler, virajlar, yayalar ve diğer tüm araçlar, otonom hareket sistemi tarafından tespit ediliyor. Otonom otomobiller algılama kabiliyetleri sayesinde hiçbir şekilde sürücü müdahalesine gerek kalmaksızın hareket edebiliyor ve istenilen konuma kendi kendine gidebiliyor. Bu da hem sürücülerin hem de araç içerisindeki diğer yolcuların daha kaliteli bir şekilde yolculuk yapabilmesine olanak sağlıyor. 

Otonom sürüş seviyeleri nelerdir?
Günümüzde Alman markaları başta olmak üzere birçok dev marka otomatik sürüş sistemine yatırım yapmış durumda. Bu yatırımlar doğrultusunda da otonom araçlar her geçen gün gelişerek kullanıcıların beklentilerini daha fazla karşılıyor. Uzun süredir çeşitli yatırımların ve çalışmaların yapıldığı bu alanda karşımıza çok sayıda otonom sürüşseviyesi çıkıyor. Bu seviyeleri şöyle sıralamak mümkün: 

1. Seviye: Sürücü destek sistemleri 
Hemen hemen tüm lüks marka otomobillerde ve rakip sınıflarında yer alan sürüş destek sistemleri, otonom sürüşün ilk seviyesini ifade ediyor. Bu seviyede sürücülere daha çok akıllı park, engel algılandığında otomatik yavaşlama gibi çeşitli güvenlik önlemleri sunuluyor ve birinci seviye otonom araçlar sürücüye bu alanda büyük destek sağlıyor. 

2. Seviye: Yarı otonom sürüş 
Bazı lüks marka ve modellerde kullanılan bu yeni otomatik sürüş sistemi, birçok kontrol sistemine sahip. Bu tip otonom araçlarda özellikle direksiyon kontrolü ve şerit takip sistemi bulunuyor.

3. Seviye: Üst düzey otonom sürüş 
Bu seviyedeki otonom araçlar sürüş kontrolünü büyük oranda sürücünün elinden alıyor. Bu sayede sürücü araçla ilgilenmeden uzun mesafe yolculuklar yapabiliyor. 

4. Seviye: Tam otomatik sürüş 
Otonom sürüş nedir sorusu, tam olarak bu seviyede cevabını buluyor. Tam otomatik sürüşte, sürücüden beklenen tek şey, araçtan kontrol talep etmesi. Bu işlemin ardından otonom araç tüm kontrolü ele alıyor. 

5. Seviye: Tam otomasyon 
Geleceğin otonom sürüş seviyesi kabul edilen 5. seviye, otomobillerin herhangi bir sürücüye veya insana ihtiyaç duymadan hareket edebilmesine imkan tanıyor. 

Otonom sürüşün geleceği ne olacak? 
Otomatik sürüş sistemi için yapılan yatırımlar uzun süredir devam ediyor. Bugün birçok otomobil markası otomasyon sistemine sahip araçlar üzerinde çalışıyor. Hız sabitleme ve şerit takip sistemleriyle başlamış olan otonom sürüş ile yakın gelecekte kullanıcısız ulaşım araçlarının günlük hayatın bir parçası olması planlanıyor. Ayrıca tüm karayollarının yapısının ve trafik kurallarının yeniden şekillendirmesi; gerek yasaların gerekse gündelik yaşamın otonom araçlara göre  düzenlenmesi bekleniyor.