Hangisi daha iyi? Otomatik vites mi, manuel mi? 

Otomobil satın almak isteyen kişilerin aklına gelen ilk şey genellikle otomatik vites mi manuel mi sorusu oluyor. Bu sorunun cevabı ise sürücünün otomobilden neler beklediğine göre değişiklik gösteriyor. Çünkü iki vites modelinin de birbirinden farklı özellikleri var. Otomatik vites ve manuel farkı özellikle araç kullanımı sırasında kendini gösterse de yakıt ve performans açısından da çeşitli farklılıklar ortaya çıkıyor. Bu noktada öncelik, sürücünün satın almak istediği otomobilden ne gibi beklentileri olduğu. İki şanzıman tipi arasında kararsız kalan ve otomobil satın almak isteyen araç severlerin dikkat etmeleri gereken birçok nokta var. 

Otomatik mi manuel mi daha az yakar? Hangi vites türü daha kullanışlı? İki vites arasındaki farklar neler? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı yazımızda...

Otomatik vites ve manuel arasındaki farklar neler?

Otomatik vites mi manuel vites mi daha iyi sorusunu sormadan önce bu iki şanzımanın özelliklerine ve sürücüye sağlayacağı avantajlara bakmak gerekiyor. İki vites türünün de ayrı özellikleri ve avantajları bulunuyor. Şanzımanların çalışma şekli otomatik vites ve manuel farkını ortaya çıkarıyor. Otomatik viteste tüm devir işlemleri şanzımana ve araca bırakılırken manuel viteste devir ve vites atma işlemlerinin sürücü tarafından yapılması gerekiyor.

Ayrıca manuel ve otomatik vites arasındaki en önemli fark debriyaj kullanımı. Manuel vitesli arabalarda devir ayarlamak için debriyaj bulunurken otomatik vitesli araçlarda debriyaj bulunmuyor. Bu nedenle otomatik vitesli arabalar daha kolay kullanılabiliyor. Bu iki vites arasındaki en önemli farklardan biri de maliyet. Düz vitesli arabalar, otomatik vites seçeneklerine göre daha uygun fiyatlarla alıcı buluyor. Ayrıca manuel vitesli araçların şanzımanında ya da vitesinde meydana gelebilecek herhangi bir arızanın onarım maliyeti de daha uygun. 

Otomatik mi manuel mi daha az yakar? 

Otomatik vites ve manuel vites arabalar arasında kalan sürücülerin birçok farklı detayı gözden geçirdikten sonra karar vermesi gerekiyor. Bu noktada en önemli etken yakıt tasarrufu. Otomatik vites mi manuel mi daha az yakar sorusuna direkt olarak bir cevap verebilmek mümkün değil. Çünkü arabanın harcayacağı yakıtı etkileyen unsurlar arasında motor, ağırlık ve sürücü kullanışı da yer alıyor. Ancak devirden kaynaklı olarak düz vites araçlar otomatik vitese göre daha az yakıyor. Otomatik vites ve manuel farkı da ilk olarak yakıt tasarrufunda ortaya çıkıyor. Bu nedenle yakıt tasarruflu bir otomobile sahip olmak isteyen sürücülerin ilk tercihi düz vitesten yana oluyor. 

Buna karşın yeni model otomobillerde bu durum tamamen farklılık gösterebiliyor. Otomatik vites teknolojisinin her geçen gün gelişmesi ve yenilenmesi sayesinde yeni otomatik vites arabalar, daha fazla yakıt tasarrufu yapabiliyor. Dolayısıyla yakıt tasarrufuna önem veren sürücüler artık bu modelleri de tercih edebiliyor. 

Hangisi daha kullanışlı?

Otomatik vites mi manuel vites mi sorusu, birçok özellik ve avantaj doğrultusunda cevap buluyor. Bazı sürücülerin tercihi ise sürüş performansına göre belirleniyor. Düz vitesli arabalar, sürücünün daha fazla hakimiyet elde etmesine yardımcı olurken otomatik viteslerde bu durum tamamen farklılık gösteriyor. Otomatik vites ve manuel farkı olarak sayabileceğimiz unsurlar arasında otomatik vitesli araçların daha basit ve rahat bir şekilde kullanılması da yer alıyor. Bu nedenle otomatik vitesli araçlar, özellikle araba kullanmaya yeni başlayan sürücüler tarafından daha çok tercih ediliyor.