İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler 

İkinci el araç alım satım piyasasına olan rağbet, sıfır araç fiyatlarının çok yükselmesi sebebiyle her geçen gün artıyor. Sıfır araçlara bütçesi yetmeyen ve otomobil sahibi olmak isteyen kişiler ilk olarak ikinci el araba piyasasını tercih ediyor. Birbirinden farklı otomobil seçeneklerinin yer aldığı bu piyasada aynı model araçlar farklı fiyat aralıklarında satılabiliyor. Kaza geçmişi, kilometresi, motor durumu ve değişen parçalar gibi birbirinden farklı özellikler ikinci el piyasasında otomobillerin fiyatlarını değiştirebiliyor. Bu nedenle ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok nokta bulunuyor. Peki bu noktalar neler? İşte ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler:

1. Güvenilir satıcıları tercih edin

İkinci el araç alım satım piyasası, çok sayıda satıcıyı bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle her otomobil satıcısının güvenilir olması mümkün değil. İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada doğru ve güvenilir bir satıcı bulmak yer alıyor. Bu noktada alıcıların, yüz yüze görüşebileceği satıcıları ve tecrübeli galericileri tercih etmelerinde fayda var. Satıcının güvenilir ve ulaşılabilir olması satın alınan araçta herhangi bir sorun çıkması durumunda meydana gelebilecek maddi ve manevi zararı büyük oranda önleyebilir. 

2. Kaza geçmişini ve hasar kaydını sorgulatın

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biri de hasar kaydı. Hasar kaydı sorgulama işlemi, arabanın kayıt altına alınan tüm kazaları hakkında alıcıya bilgi veriyor. Daha önce farklı kişilerin kullandığı ikinci el otomobiller birçok kazaya karışmış olabilir. Kaza yapmış otomobillerin değeri diğerlerine göre daha düşüktür. Bu nedenle maddi zararı önlemek ve araçtan istenilen performansı alabilmek için hasar kaydını sorgulatmak gerekmektedir. 

İkinci el araç alım satım sırasında hasar kaydı sorgulamanın en kolay yolu 5664’e mesaj atmak. Ayrıca e-devlet üzerinden sorgulama yapmak da mümkün. Bunların yanı sıra eğer güveniyorsanız satıcıya sorarak da aracın daha önce yaptığı kazaları öğrenebilirsiniz.

3. Kaporta ve boya ekspertizlerini yaptırın 

Boya ve kaporta ekspertizi de ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Özellikle ikinci el araç alım satımı sırasında boya ve parça değişimiyle karşı karşıya kalabilmek mümkün. Bu nedenle hangi parçaların değiştiğini ve boya durumunu öğrenmek için ekspertiz raporu alınmalı. Oto ekspertizleri sayesinde araçtaki boya ve değişen durumunu en kısa süre içerisinde öğrenebilir, satın alacağınız otomobilin değeri ve orijinalliği hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. 

4. Aracın kilometresini öğrenin

Kilometre durumu, aracın değerini direkt olarak etkileyebiliyor. Bu nedenle ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında arabanın kilometresi de yer almakta. Kilometresi yüksek olan araçlar, performans yönünden istenilen düzeyde olmayabiliyor. Bu nedenle düşük kilometreli araçlar ikinci el araç alım satım piyasasında daha çok tercih ediliyor. Ancak rutin bakımları yaptırılmış olan yüksek kilometreli arabalar da ihtiyacınızı karşılayabilir.

5. Aracın piyasa değerini öğrenin

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan biri de aracın piyasa değeri. İkinci el araç alım satımı sırasında arabanın değerini öğrenmek için piyasa araştırması yapmak ya da kasko değerini öğrenmek gerekiyor. Aksi takdirde maddi zarara uğramanız mümkün.