Hidrolik direksiyon, sürücüler için daha kolay manevra, daha yüksek araç hakimiyeti ve daha yumuşak bir direksiyon simidi demek. Ancak hidrolik direksiyon sistemi sadece bu özelliklerle sınırlı kalmıyor. Peki hidrolik direksiyon nedir? Hidrolik direksiyonun olumlu yönleri nelerdir? Hidrolik direksiyon nasıl çalışır? Tüm soruları sizin için cevapladık.

Hidrolik direksiyon nedir? 
Otomobil satın almak isteyen sürücüler, hemen her aracın açıklamalarında hidrolik direksiyon terimiyle karşılaşıyor. Bazılarımıza çok iyi bildiği bu terim, bilmeyenlerin aklına hidrolik direksiyon nedir sorusunu getiriyor. Hidrolik direksiyonu diğer tüm direksiyon sistemlerinden ayıran en önemli özellik, içerisinde hidrolik basıncını kullanması. Ayrıca hidrolik direksiyon sistemi, içerisinde barındırdığı hidrolik sıvı sayesinde sürücülerin araç kullanımı sırasında daha az enerji harcamasına imkan tanıyor. Bu sayede araç kullanımı ve direksiyon hakimiyeti büyük oranda kolaylaşıyor. 

Hidrolik direksiyonun artıları nelerdir? 
Hidrolik direksiyon sisteminin artıları, genellikle daha kolay manevra ve daha yumuşak direksiyon kontrolü olarak ifade ediliyor. Ancak hidrolik direksiyonun sağladığı artılar sadece bunlarla sınırlı değil. Bu direksiyon sistemi hem sürücü hem de araç içerisindeki yolcular için pek çok artıya sahip. Bu artılardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:  

- Direksiyon çevirme sırasında sürücüye minimum düzeyde enerji harcatır.
- Lastik patladığında vb. sorunlarda araç hakimiyetinin kaybedilmesini önler. 
- Özellikle park etme sırasında sürücüye büyük konfor sağlar. 
- Araç içerisinde bulunanların daha keyifli, daha konforlu bir yolculuk yapabilmesine imkan tanır. 

Hidrolik direksiyon sistemi nasıl çalışır? 

Hidrolik direksiyon nedir sorusu, hidrolik direksiyonlar nasıl çalışır sorusunu da beraberinde getiriyor.  Hidrolik direksiyon araçlarda yeni kullanılan bir sistem değil. Bu direksiyon sistemi yaklaşık 50 yıldır lüks otomobillerde ve ticari araçlarda yer alıyor. Hidrolik direksiyon sisteminin kendine ait bir çalışma prensibi var. Fizik bilimi açısından "Pascal çalışma prensibi" olarak adlandırılan bir sistemle çalışan hidrolik direksiyonlar, ekstra bir kuvvet uygulayarak sürücülerin işini fazlasıyla kolaylaştırıyor. Hidrolik direksiyon sistemi, tekerlekleri yönlendiren dişli motorlarına, direksiyon simidinden gelen kuvvete ek bir kuvvet uyguluyor. Bu kuvvet ise tamamen sistem içerisinde bulunan hidrolik sıvı sayesinde gerçekleşiyor. Ekstra olarak uygulanan kuvvet, simidi çevirmek için uygulanacak olan enerjinin azalmasını sağlıyor. Kısaca hidrolik direksiyon, sürücünün uyguladığı kuvvete ek bir kuvvet uyguluyor ve bu gücü basınç yoluyla sistem içerisinde yer alan dişli motorlarına yönlendiriyor. 

Hidrolik direksiyon sistemi hangi araçlarda bulunur?
Otomobil satın alırken sürücüler birçok detaya dikkat ediyor. Güvenlik, motor performansı, iç ve dış tasarım gibi noktaların yanı sıra sürüş konforu da bunlar arasında yer alıyor. Daha konforlu yolculuklar ve üst düzey direksiyon hakimiyeti için hidrolik direksiyon otomobiller tercih ediliyor. Bu gelişmiş direksiyon sistemi, eskiden yalnızca lüks araçlarda bulunuyordu. Ancak günümüzde, hidrolik direksiyonların kullanım alanı farklılaştı. Şu anda lüks otomobillerin yerine daha çok ticari araçlar ve kamyonet gibi büyük araçlarda kullanılıyor. Hem güvenli hem de konforlu bir sürüş deneyimi için ticari araçların pek çoğunda hidrolik direksiyon sistemi bulunuyor. Sürücü ve yolcuların konforunu artıran bu sisteme lüks araçların yanı sıra ticari araç modellerinin büyük bir kısmında da rastlamak mümkün.