Dizel araç veya benzinli araç: Hangisi daha avantajlı?

İster sıfır ister ikinci el olsun araç satın alırken hemen herkesin aklında tek soru vardır: Dizel araç mı benzinli araç mı? Nihayetinde araç sahibi olurken hem güvenliğinizi hem konforunuzu hem de cebinizi düşünmeniz gerekiyor. Günümüz şartlarında alacağınız aracın benzinli veya dizel olması, yıllık masraflar açısından oldukça önemli. Her iki yakıt cinsinin de fiyat/performans yönünden kendine has artıları ve eksileri mevcut. Peki hangi araç türü daha avantajlı? Bu yazımızda benzinli araç ve dizel araç arasındaki farklara, bütçenize ve ihtiyacınıza uygun aracı nasıl seçmeniz gerektiğine ilişkin detayları bulacaksınız.

 

Temel belirleyici: Kullanım alışkanlıkları

Karar verme aşamasında üzerinde durmanız gereken bazı hususlar var. İlkin yılda yaklaşık kaç kilometre yol yapacağınızı biliyor olmalısınız. Şayet yıl içinde aracınızı sürekli kullanacak ya da genelde uzun mesafeli seyahatler yapacaksanız yakıt tasarrufu bakımından dizel araç almanızı öneririz. Ancak yıl boyunca yapacağınız yolun 15.000 km’nin altında olacağını düşünüyorsanız tercihinizi benzinli araçtan yana kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar yılda 15.000 km'nin üzerinde yol yapan sürücülerin dizel araç kullanmalarının daha doğru olduğunu ortaya koyuyor. 

Araç satın alırken değerlendirmeniz gereken diğer hususlar ise kullanım amacınız ve satın alma maliyetleri… Özellikle yakıt giderlerinin sürüş alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişkenlik göstereceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bütçenize ve zevkinize uyan aracı seçerken benzinli araç ve dizel araçların satın alma maliyetleri arasında da farklılıklar olacağını bilmenizde yarar var. Tüm bu kriterlerin yanı sıra başta yakıt tüketimi olmak üzere; park ücreti, köprü, otoyol gibi kullanım masraflarının, aracınızın periyodik bakımlarının ve kasko, zorunlu trafik sigortası, vergi ve muayene gibi yasal masraflarınızın da giderlerinize ekleneceğini unutmayın.

 

Neden dizel araç tercih etmeliyim?

Dizel motorlu araçları benzinli araçlardan ayıran en önemli özellik, sıkıştırma ve yüksek hızla püskürtme yöntemiyle çalışmasıdır. Yani benzinli motorlarda piston içerisinde sıkıştırılan yakıt ve hava karışımı, dizelmotorlarda sadece hava olarak karşımıza çıkıyor. Dizel araçlar, benzinli araçlarla kıyaslandığında daha az yakıt harcaması, %20 daha verimli bir motorunun olması, güçlü tork yapısı ve %15 daha az emisyon gibi birçok avantajı bünyesinde barındırıyor. Uzun yolda son derece iyi bir performans sergileyen dizel araçlar, dayanıklılığı ve ağır iş yapısına uygunluğu nedeniyle de yakıttan daha fazla tasarruf elde edilmesine olanak tanıyor. 

 

Dizel araçların avantajlarının yanında elbette bazı dezavantajları da var. Dizel motorlar, aksamlarının yapısından dolayı daha fazla ses çıkarmaya meyillidir. Eğer sessiz çalışan bir araç istiyorsanız bu araçlar size uymayabilir. Dizel motorlar hem üretim teknolojileri hem de ekstra donanımları sebebiyle ayrıntılı bir yapıda tasarlanmıştır. Bu da onları benzinli araçlara göre daha pahalı yapıyor. Ayrıca sıkıştırma ısısı eksikliğinden ötürü soğuk havalarda çalışma konusunda bazen zorlanabiliyor. Buna karşın günümüzün gelişen motor teknolojileri sayesinde bazı yeni nesil dizel araçlar, benzinli motorlar kadar sessiz çalışma düzenine ve sürüş konforuna sahip. 

Neden benzinli araç tercih etmeliyim?

Öncelikle benzinli araçların dizel araçlara nazaran sürücülere daha keyifli ve daha rahat bir kullanım deneyimi yaşattığını söyleyelim. Dizel araçlarla karşılaştırıldığında; fiyatının daha cazip olması, sessiz çalışması, yüksek performans sunması, bakım giderlerinin ve değişmesi gereken parça sayısının nispeten az olması benzinli araç almalıyım dedirten gerekçelerden bazıları. Öte yandan zorlu hava koşullarında yapılacak uzun yolculuklarda benzinli araçlar, dizel araçlara oranla daha rahat bir kullanım imkanı sağlıyor. Benzinli araçların dezavantaj olarak nitelendirilen olumsuz yanları ise dizel araçlara göre %25 daha fazla yakıt tüketmesi ve ikinci el satışında değerinin düşmesi olarak sıralanabilir.

 

Benzinli ya da dizel; seçiminizi yapmadan önce bir sürücü olarak mutlaka kullanacağınız araçtan nasıl bir performans beklediğinizi, kullanım alanınızı ve sıklığınızı düşünün. Yılda kaç kilometre yol yapacağınızı hesaplayın. Kalitesiz yakıt kullanmamaya özen gösterin. En önemlisi de aracınızın periyodik bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyin.