Araçlarda benzin kokusu problemi ve çözümleri
Arabadan benzin kokusu gelmesinin birçok sebebi olabilir. Ancak birbirinden farklı sebeplerle oluşan benzin kokusu her zaman büyük bir tehlike arz etmez. Benzin kokusunun tehlikeli olup olmadığını anlamak için öncelikle kokunun hangi durumlarda meydana geldiğini tespit etmek gerekiyor. Kimi zaman depo doldurulduğunda kimi zaman da ilk çalıştırmada benzin kokusu meydana gelebiliyor. Bunun dışında farklı durumlarda da sürücülerin yakıt kokusuyla karşı karşıya kalabilmesi mümkün. Peki benzin kokusu nasıl giderilir? Benzin kokusu tehlikeli mi? Seyir halinde benzin kokusu alındığında ne yapılmalı? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.

Arabada benzin kokusu neden olur? 
Sürücüler arabada benzin kokusu problemiyle sıkça karşılaşabiliyor. Farklı durumlar sonucu meydana gelen benzin kokusu hem sürücüleri hem de yolcuları fazlasıyla tedirgin ediyor. Özellikle seyir halinde benzin kokusu alındığında sürücüler ve yolcular fazlasıyla rahatsız olabiliyor. Benzin kokusunun meydana gelmesinin sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz: 

- Yakıt-hava karışımında, yakıt oranının fazla olması (zengin karışım) 
- Buji, oksijen sensörü ve hava filtresi arızaları
- Kalitesiz benzin kullanmak 
- Kanister valfi arızaları 
- Karbüratörde meydana gelen taşırma arızası 
- Yakıt sisteminde meydana gelebilecek sorunlar (yakıt hortumu, pompası vb.)

Arabada benzin kokusu tehlikeli mi? 
Benzin kokusu genellikle tehlikeli olmayan ancak sürücüleri ve yolcuları fazlasıyla tedirgin eden bir problem. Benzin kokusunun tehlikeli olup olmadığını anlamak için öncelikli olarak bu kokunun hangi durumlarda meydana geldiğini bilmek gerekiyor. Örneğin arabada benzin kokusu genel olarak depo doldurulduğunda meydana geliyor. Bu ise genellikle doldurma sırasında yakıtın taşması ya da damlamasından kaynaklanıyor. Böylesi durumlarda benzin kokusu kısa bir süre içerisinde geçiyor ve herhangi bir sorun teşkil etmiyor. 

Ayrıca ilk çalıştırmada benzin kokusu yayılması da gayet normal. Çalışma anında meydana gelen koku kısa süre içerisinde ortadan kalkarsa hem araç hem de yolcular açısından tehlike yaratmıyor. Ancak koku devam ederse yakıt sistemini kontrol ettirmek oldukça önemli. Bununla birlikte sürücüler seyir halinde benzin kokusu sorunuyla da karşılaşabiliyor. Bu durum diğer problemlerden farklı olarak sürücü, araç ve yolcu sağlığı açısından bazı riskler yaratabiliyor. Özellikle seyir halinde olan otomobillerde meydana gelen ve uzun süre gitmeyen benzin kokuları, araç yakıt sistemindeki problemin varlığına işaret ediyor. Benzin hortumu veya yakıt deposunda meydana gelebilecek herhangi bir arıza daha büyük problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle seyir halinde meydana gelen yakıt kokusuna karşı dikkatli olunması ve en kısa sürede aracın yetkili bir servise baktırılması gerekiyor. 

Arabadaki benzin kokusu nasıl giderilir? 
Sürücüler benzin kokusuyla farklı zamanlarda, farklı nedenlerle karşılaşabiliyor. Böylesi bir durumda sürücülerin aklına gelen ilk soru benzin kokusu nasıl giderilir oluyor. Araç içerisine yakıt dökülmesi durumunda bu kokunun giderilmesi için aracın doğru bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bunun için bir araç temizlik firmasından destek almakta fayda var. Ancak sorun daha çok mekanik ise yani yakıt hortumu, pompası, deposu ya da diğer yakıt sistemlerindeyse gerekli bakımların yapılması gerekiyor. Bu aşamada benzin kokusunu gidermek için arızalı parça bulunuyor ve değiştiriliyor.